ماساژ بارداری

ماساژ بارداری
مقالات

ماساژ بارداری

مقدمه

در این مقاله در خصوص ماساژ بارداری و فواید و سایر نکات مهم درخصوص ماساژ دوران بارداری می پردازیم. با وب سایت جسم سالم همراه باشید و در مجله سلامتی سایر مقالات را جهت آشنایی بهتر دنبال کنید…

هر زنی رویای مادر شدن را از همان دوران کودکی خود با عروسکش خیالپردازی می کند. مادر شدن یکی از شیرین ترین و لذت بخش ترین حس دنیا است و پرورش و حمل یک نوزاد در درون هر زنی، دردناک ولی سرشار از امید خواهد بود. مادرشدن با شروع بارداری آغاز می شود. نگهداری و مراقبت های ویژه و ضروری برای سلامت مادر و کودک در دوران بارداری الزامی است که یکی از آن مراقبت ها، ماساژ بارداری است که توصیه می شود این ماساژ پس از ماه سوم به بعد انجام شود و قبل ازآن پیشنهاد نمی گردد.

پیشنهاد جسم سالم: خرید نمک حمام، خرید سنگ نمک آبی

ماساژ بارداری چیست؟

ماساژ بارداری یکی از انواع ماساژهای ویژه و خاص است که  توسط یک درمانگر حرفه ای انجام می پذیرد و تکنیک های آن برای کل بدن ولی  بسیار ملایم و آرامش بخش و تسکین دهنده دردها و انقباضات شکمی و کمری باردار است و به مادر کمک می کند که دوران سخت بارداری را با تحمل بالاتری به اتمام برساند و دردهای کمتری داشته باشد ولی با این حال نمی توان خطرات آن را نادیده گرفت.

در ماساژهای بارداری معمولا از تکنیک های ماساژ سوئدی ولی با حداقل فشار بر روی عضلات و بافت های نرم انجام می شود که برای مادر و فرزند مضر و خطرناک نباشد زیرا فشار به بافت های عمیق بدن موجب سقط جنین یا خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

تأثیر ماساژ در دوران بارداری

تأثیر ماساژ در دوران بارداری

ماساژ درمانی قبل از تولد نوزاد برای هر مادر بارداری بسیار مفید خواهد بود و تحقیقات نشان می دهد که ماساژ درمانی بارداری در این دوران و بعد از سه ماهگی تأثیرات بسیار مفیدی برای بدن مادر و نوزاد خواهد داشت:

– کاهش اضطراب

– کاهش علائم افسردگی و بهبود تنش

– تسکین دردهای عضلانی

– تسکین دردهای مفاصل

– تسکین دردهای کمری و پشتی

– بهبود کیفیت خواب

– بهبود اسپاسم و گرفتگی های بدن

– ایجاد آرامش و احساس سبکی در کل بدن

– تنظیم گردش جریان خون

– کاهش التهابات بدن

– به عدم تعادل هورمون های بدن کمک می کند

– دردهای عصبی را کاهش می دهد

– بهبود سیستم ایمنی بدن

بهترین ماساژ شکمی برای بارداری چیست؟

بهترین ماساژ شکمی در دوران بارداری ماساژ ریلکسی و سوئدی است که به صورت چرخشی و نوازشی و بدون فشار پیشنهاد می شود. هرگاه مادر باردار احساس تهوع و سرگیجگی داشت ، ماساژ دادن را متوقف کنید.

بهتر است که ماساژ دوران بارداری و شکم باردار، به طوری باشد که باردار به پهلو خوابیده باشد و پاها به صورت خمیده باشد تا تأثیر بهتری برای ماساژ گیرنده ایجاد کرده باشد.

بهترین حالت ماساژ شکمی برای بارداری به این صورت است که از کناره های برآمدگی شکم شروع کنید و به آرامی دستان خود را به سمت وسط حرکت دهید. به تدریج دستان خود را به سمت پایین به سمت استخوان شرمگاهی حرکت دهید، سپس در امتداد هر طرف کشاله ران خود و به سمت بالا به هر طرف برگردید. این کار را تکرار کنید، اما این بار دست های خود را به سمت سینه ها، در امتداد بالا و به سمت پایین به طرفین حرکت دهید. تمام حرکات به صورت آهسته و نوازشی و فشار عمیق به هیچ عنوان انجام نشود.

آیا ماساژ بارداری گزینه‌ی امن و مفیدی است؟

آیا ماساژ بارداری گزینه‌ی امن و مفیدی است؟

ماساژ بارداری برای تسکین هر دردی که ممکن است مادر داشته باشد، بهترین راه برای کمک به آرامش و راحتی حال باردار خواهد بود. ماساژ بارداری گزینه خوبی برای تسکین دردهای کمری و پشتی است ولیکن توصیه می شود که توسط درمانگر متخصص و از طریق تکنیک های نوازشی و با رعایت عدم ماساژ، ناحیه های ممنوعه انجام شود. در انجام این ماساژ امکان ماساژ ناحیه شکم، پشت، پهلو، گردن، صورت، دست و پاها میسر است.

انواع ماساژ در بارداری

1- ماساژ سوئدی در دوران بارداری

یکی از بهترین تکنیک های ماساژ در ماساژ حرفه ای بارداری استفاه از تکنیک های ماساژ سوئدی است زیرا بسیاری از ناراحتی های رایج مرتبط با تغییرات و مشکلات  اسکلتی و گردش خون ناشی از تغییرات هورمونی را برطرف می کند. به این نکته دقت داشته باشید که از تکنیک های پرفشار استفاده نشود.

برای رزرو و ثبت نام دوره آموزش ماساژ سوئدی کلیک نمائید!

2- ماساژ بافت عمیق در دوران بارداری

در دوران بارداری: در دوران بارداری ماساژ دیپ تیشو یا همان ماساژ عمیق بافت های بدن باردار توصیه نمی شود زیرا خطر ریسک سقط جنین و مرگ مادر بالا می برد.

3- ماساژ پرینه در دوران بارداری

در دوران بارداری: یکی از ماساژهای مفیدی که در دوران بارداری انجام می شود ماساژ پرینه است. این ماساژ باعث کشیده شدن و ارتجاعی کردن ناحیه‌ی پرینه (بافت مابین واژن و مقعد) است می‌شود. که این ماساژ باعث می شود آن ناحیه ترمیم تا در حین زایمان طبیعی، دچار پارگی و آسیب و بخیه زدن نشود.

نکات مهم در ماساژ شکمی برای بارداری

نکات مهم در ماساژ شکمی برای بارداری

ماساژ بارداری یکی از ماساژهای بسیار پرخطر است که توصیه می شود که از درمانگرهایی که دوره ماساژهای بارداری را گذرانده اند و مهارت دارند، استفاده شود.

بهتر است که ماساژگیرنده به پهلو خوابیده و تکنیک های ماساژ را به صورت نوازشی و ریلکسی از ناحیه گردن تا کمر ادامه دهید. دقت داشته باشید که فشارهای عمیق به ناحیه شکم به هیچ عنوان انجام نشود.

درمانگر بهتر است که از تخت های مخصوص ماساژ بارداری استفاده کند بطوریکه شکم باردار در آن ناحیه قرار بگیرد و فشار به کمر و شکم وارد نشود.

لباس گشاد و سبک و نخی استفاده شود.

قبل و بعد از ماساژ حتما آب یا دمنوش خورده شود.

دستور پزشک متخصص زنان جهت ماساژ در اختیار درمانگر باشد.

ماساژ بارداری بعد از 3 ماهگی انجام شود.

حساسیت های پوستی باردار توسط درمانگر سوال شود

آیا ماساژ در بارداری خطر دارد؟

درمانگران و متخصصان در حوزه ماساژ کاملا به این نکته توجه دارند که ماساژ در ماه های اول بارداری و فشار به نقاط مرتبط به لگن، مچ دست، مچ پا خطرناک و خطر لخته شدن و سقط جنین را بالا می برد، و از ماساژ دادن اجتناب می کنند ولیکن در دوران سه ماهگی به بعد با استفاده از تکنیک های با فشار کم، بسیار مفید خواهد بود. ماساژ در دوران بارداری کمی متفاوت تر از ماساژ معمولی است و عمدتا از نظر موقعیت و استفاده از ضربات آرامتر و نوازشی و از طریق روغن هایی که گیاهی و پایه هستند می تواند تسکین دردهای دوران بارداری باشد. بطوریکه نقاط فشار و ناحیه های ممنوعه رعایت شود تا خطر برای مادر و جنین پیش نیاید (در این مقاله به روغن های مخصوص ماساژ بارداری به تفسیر اشاره می شود).

همچنین بخوانید: ماساژ آروماتراپی چیست؟

آیا ماساژ در دوران بارداری برای نوزاد بی‌خطر است؟

ماساژهای ریلکسی همراه با روغن های گیاهی و پایه برای نوزاد بی خطر است به شرطی که پرفشار و عمیق نباشد به حدی باشد که نوزاد احساس آرامش کرده و کیفیت خوابش بالا رود. چون ماساژ عملکرد چپ و راست مغز را تحریک کرده و باعث رشد و قوام عضلات می شود و گردش خون را بالا بره و هضم، تنفس و جریان اکسیژن را بهبود می بخشد.

برای اطلاع از چگونگی نحوه ماساژ نوزادان کلیک نمائید!

استفاده از روغن و بهترین روغن برای انجام ماساژ در بارداری

استفاده از بهترین روغن برای انجام ماساژ در بارداری

استفاده از روغن های معطر و بودار برای انجام ماساژ بارداری پیشنهاد نمی گردد. زیرا تنفس بوی برخی از روغن ها و جذب آن از طریق پوست برای جنین، می تواند خطرناک باشد و خطر سقط بالا می رود.

هر درمانگری با علم به اینکه ماساژ بارداری یکی از ماساژها با ریسک بالاست بایستی قبل از ماساژ دستور پزشک متخصص زنان برای انجام ماساژ را داشته باشد و همچنین فرم شرح حال ماساژ گیرنده را بررسی و پس از تأیید متخصص ماساژ را انجام دهد همچنین نوع پوست ماساژ گیرنده و حساسیت های آن را حتما سوال کند.

استفاده از بهترین روغن برای ماساژ باید بر پایه روغن دانه گیاهان طبیعی باشد، همانند: روغن بابونه، مریم گلی، اوکالیپتوس، کندر، گریپ فروت، سروکوهی، اسطوخودوس، بهارنارنج، درخت چای.. برای انجام ماساژ بارداری مناسب است.

ماساژ شکم در ماه آخر بارداری

در ماه های آخر بارداری دردهای کمر و پشت مادر بسیار زیاد می شود و گاها قلنج هایی دارد که موجب دردهای شدید در ناحیه شکم، کمر، گردن و شانه می شود. با ماساژ حرفه ای و ریلکسی می توانید زایمان بهتری داشته باشید. برای رفع دردهای شکمی، کمری ، شانه ای، گردن در ماه آخر بارداری ، ماساژ توصیه می شود و می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نحوه رزور نوبت ماساژ بارداری

نحوه رزور نوبت ماساژ بارداری

جهت رفع دردهای بارداری و زایمان بهتر و رزرو نوبت ماساژ بارداری می توانید بی واسطه و مستقیم با تیم متخصص ما در وب سایت جسم سالم با شماره 09212188284 تماس و یک ماساژ حرفه ای را تجربه کنید.

همواره خود و فرزندتان را قبل و بعد از زایمان با یک ماساژ تخصصی دعوت کنید و خود را دوست داشته باشید….​

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا خرید کنید

فروش ویژه

پک نمکساب دل نمک و نمک معدنی صورتی
حراج!
پودر نمک معدنی صورتی (نمکدان)

30,000 تومان45,000 تومان

پک نمکساب دل نمک و نمک معدنی صورتی
حراج!
پک نمکساب دل نمک و نمک معدنی صورتی

90,000 تومان120,000 تومان