ماساژ سینوس

ماساژ سینوس
مقالات

ماساژ سینوس

مقدمه

یکی از بیماریهایی در کلان شهرها که ناشی از آلودگی هوا می باشد، بروز آلرژی، حساسیت های فصلی، سینوزیت و التهاب سینوس می باشد،که معمولا بعد از بحران بیماری کرونا بیشتر هم شد. با گرفتگی بینی، سرفه، ترشحات غلیظ و متراکم در بینی ، سینوس های صورت عفونی که موجب التهاب شدید و مسدود شدن می شود که به آن سینوزیت می گویند. یکی از روش های بهبودیابی آن، ماساژ سینوس است که دراین مقاله شما را با مبحث دردهای سینوسی، ماساژ سینوسی، انواع ماساژ سینوس و تکنیک های آن آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

پیشنهاد مقاله: فواید ماساژ فرانسوی را از دست ندهید!

سینوس چیست؟

به فضاهای کوچک و خالی پشت استخوان گونه و پیشانی که به داخل جدار بینی متصل می شوند، سینوس گفته می شود.

سینوزیت چیست؟

هرگاه پوشش داخلی سینوس ها (جدار داخلی پشت گونه و پیشانی) متورم و عفونی شود ، سینوزیت گفته می شود که عفونت ، مانع از تخلیه مخاط به بینی و گلو  شده و این ناحیه ها به شدت التهاب و مسدود می شود که با سرفه و ترشحات عفونی همراه است.

 

چگونه سینوس های خود را تمیز می کنید؟

به شستشوی بینی که بعنوان شستشوی سینوس معروف است که به بهبود و خشک شدن عفونت های سینوس ها کمک می کند. محلول آبگرم و نمک (سنگ نمک معدن صورتی و دل نمک) را در یک لیوان ریخته و از طریق یکی از سوراخ های بینی وارد و از طریق سوراخ دیگر بینی تخلیه و خارج می کنید این روش بهترین روش برای خارج کردن عفونت از سینوس هاست.

جهت خرید سنگ نمک معدن صورتی ، و خرید دل نمک از وبسایت جسم سالم کلیک نمائید!

درد سینوسی چیست؟

معمولا همراه با بسیاری از بیماریها مانند سرماخوردگی ، آلرژی، عفونت سینوس، … غشاهای داخلی مجاری بینی از عفونت پر می شود که میتواند موجب دردهای شدید شود.

دردهای سینوسی معمولا با سردردهای خفیف یا شدید در ناحیه گیجگاهی یا پس سری، التهابات صورت، سرفه های عفونی، عطسه های عفونی، ترشحات گلو، سوزش بینی و گلو، التهاب سینوس ها همراه می باشد که معمولا از شروع درمان تا بهبودی کامل دو هفته طول می کشد.

 

ماساژ سینوس چیست؟

ماساژ سینوس چیست؟

ماساژ سینوس ها یکی از انواع ماساژهای بهبودیابی است که با فشار و گرمای ملایم دست ها بر روی نواحی سینوسی (پیشانی، گونه، فک، اطراف چشم، گیجگاه) انجام می شود  که این عمل به افزایش جریان گردش خون در آن نواحی کمک می کند.

ماساژ سینوس می تواند عضلات صورت را شل کند و به درد صورت ناشی از التهابات عفونی سینوس کمک می کند. پروتکل عمومی ماساژ سینوس معمولا توسط انگشت اشاره، میانی، شست ها در اطراف بینی، پیشانی، گونه ها، فک بالا به صورت دورانی به آرامی انجام می شود که به مدت یک تا دو دقیقه در طول روز دوبار انجام می شود.

برای رزرو و ثبت نام دوره آموزش ماساژ سوئدی کلیک نمائید!

انواع ماساژ سینوس

انواع ماساژ سینوس

1- ماساژ سینوس پیشانی

مرکز سینوس های پیشانی بالای ابروها می باشد.

2- سینوس های فرونتال

مرکز سینوس های فرونتال در پیشانی که در بالای هر چشم قرار دارند.

3- ماساژ سینوس فک بالا

سینوس های فک بالا در دو طرف بینی، زیر گونه ها و بالای دندان ها قرار دارند.

4- ماساژ سینوس اسفنوئید/اتموئید

سینوس اسفنوئید، کنار جمجمه در استخوان اسفنوئید، که در پشت بینی و بین چشم ها، زیر غده هیپوفیز قرار دارد.

 سینوس های اتموئید در استخوان اتموئید ، استخوانی که حفره بینی را از مغز جدا می کند.

راهنمای تفاوت ماساژ سوئدی و ریلکسی را از دست ندهید!

تکنیک های ماساژ سینوس

تکنیک های ماساژ سینوس معمولا متناسب با ناحیه التهابی به صورت فشاری، نوازشی، عمیق انجام و با یک پروتکل یکسانی اجرا می شود.

ماساژ سینوسی به تخلیه عفونت های سینوس ها و کاهش احتقان کمک می کند این نوع ماساژ درمان و بهبودیابی خانگی است و فقط از انگشتان اشاره، میانی و شست استفاده می شود. بطوریکه با استفاده از انگشت اشاره و میانی، نزدیک بینی خود را بین استخوان گونه و فک فشار دهید. انگشتان خود را به صورت دایره ای به سمت گوش حرکت دهید. برای ماساژ عمیق تر می توانید به جای انگشتان از انگشتان شست خود استفاده کنید. این ماساژ 30 ثانیه تا یک دقیقه طول بکشد و میتوانید روزانه تا 3 بار هم انجام دهید.

 

ماساژ سینوس چگونه کمک می کند؟

بهتر است که یادآوری کنیم، هنگامیکه سینوس ها درگیر التهاب و عفونت می شوند بهتر است که به پزشک مراجعه کرده و در صورت ضرورت همراه با مصرف داروهای مجاز، ماساژ سینوس را انجام دهید که به روند بهبودی بیماری کمک می کند. ماساژ سینوس ها موجب کاهش التهاب، تخلیه عفونت های مجاری بینی و تنفسی، افزایش جریان خون، اکسیژن رسانی به مغز، تنفس راحت تر می شود.

 

آیا ماساژ سینوس تسکین درد طولانی مدت است؟

درنظر داشته باشید که ماساژ بعنوان یک طب مکمل است و به تنهایی نمی تواند درمانگر باشد. انجام تکنیک های ماساژ سینوسی میتواند به بهبود بیماری کمک کند ولی در هر حالت چنانچه وضعیت بیمار بحرانی است، ابتدا به پزشک متخصص مراجعه و در صورت نیاز و توصیه پزشک ماساژ سینوس انجام و تا مدتی ادامه داده شود تا بهبودی کامل صورت پذیرد.

 

تاثیر ماساژ سینوس در تسکین سردرد

مزایای ماساژ سینوس چیست؟

-تنظیم فشار خون ناحیه سینوسی

– کمک به تخلیه عفونت مخاط بینی و پیشانی و گلو

– افزایش گردش جریان خون

– خونرسانی به مغز

– بهبود دستگاه تنفسی

– بهبود آلرژی و حساسیت ها

– کاهش دردهای سینوسی ناشی از عفونت

 

عوارض ماساژ سینوس چیست؟

ماساژ سینوس علاوه بر مزایای بهبودیابی که دارد امکان دارد در برخی افراد که سینوس بیش از حد حساس شود، هنگام ماساژ سینوس فشار خون و ضربان قلب کاهش و منجر به سرگیجه و افت شدید فشار و گاها موجب غش کردن می شود. بهتر است هر نوع ماساژی که جنبه بهبودیابی دارد، مجوز انجام ماساژ از پزشک داشته باشید.

 

آموزش ماساژ سینوس

تکنیک های ماساژ سینوس که احتقان و التهابات سینوسی ناشی از عفونت را کاهش می دهد با استفاده از انگشت اشاره و میانی، نزدیک بینی خود را بین استخوان گونه و فک فشار دهید. انگشتان خود را به صورت دایره ای به سمت گوش حرکت دهید. برای ماساژ عمیق تر می توانید به جای انگشتان از انگشتان شست خود استفاده کنید. این عمل باید 30 ثانیه تا یک دقیقه طول بکشد.

برای سینوس های پیشانی هم همین ماساژ را انجام می دهید. پس از ماساژ، بایستی فرد بیمار حتما با آب نمک (مخصوصا سنگ نمک معدنی صورتی و دل نمک) بینی و گلو را شستشو دهد و سپس عفونت های بینی و گلو را خارج کند.

مقاله خواص و طریقه مصرف صابون نمک را از دست ندهید!

نحوه رزرو نوبت ماساژ سینوس و انواع ماساژ

نحوه رزرو نوبت ماساژ سینوس و انواع ماساژ

وبسایت جسم سالم، جهت بهبودیابی و پیشگیری بسیاری از بیماریها، انجام انواع ماساژ متناسب با بیماری و دردهای شما را پیشنهاد می دهد. ماساژ سینوس و بهبود دردهای ناشی از عفونت های سینوسی را با کارشناسان متبحر ما تجربه کنید و با این درد خداحافظی کنید. جهت ثبت نام دوره آموزش ماساژ سینوس و ثبت رزرو نوبت خود با شماره تلفن 09212188284 در تماس باشید.

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا خرید کنید

فروش ویژه

پک نمکساب دل نمک و نمک معدنی صورتی
حراج!
پودر نمک معدنی صورتی (نمکدان)

30,000 تومان45,000 تومان

پک نمکساب دل نمک و نمک معدنی صورتی
حراج!
پک نمکساب دل نمک و نمک معدنی صورتی

90,000 تومان120,000 تومان