ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو
مقالات

ماساژ شیاتسو

مقدمه

در این مقاله به تفسیر یکی از انواع ماساژها به نام ماساژ شیاتسو می پردازیم. ماساژ شیاتسو که یکی از روش های بهبودیابی است و با هدف بهبود نقاط و نواحی دردناک بدن از طریق فشارهای عمیق با انگشت در آن نواحی انجام می شود. با ما همراه باشید تا در این مقاله به شناخت بهتر این ماساژ، تکنیک ها و فواید آن آشنا شوید.

ماساژ یکی از روش های مهم بهبود یابی است. ماساژ دستکاری و مالش بافت های نرم بدن است که با تکنیک‌های حرفه ای معمولاً با دست‌ها، انگشتان، آرنج، زانو، ساعد، پا یا ابزاری (گرستون، گان ماساژ، سنگ داغ،…) اعمال می‌شوند و هدف از ماساژ معمولا برای بهبود و درمان استرس، کاهش تنش ودردهای عضلانی بدن است.

پیشنهاد جسم سالم: خرید دل نمک، خرید سنگ نمک آبی

ماساژ شیاتسو چیست و چگونه انجام می شود؟

ماساژ شیاتسو چیست و چگونه انجام می شود؟

ماساژ شیاتسو یکی از انواع ماساژهای پرطرفدار ژاپنی است که توسط در سال 1320 توسط آکاشی کان ایچی توسعه پیدا کرد. واژه شیاتسو در انگلیسی یعنی فشار انگشت که از دو کلمه “Shi” به معنی انگشت و “Atsu” به معنی فشار.

تکنیک های این نوع ماساژ توسط درمانگر از طریق فشار انگشت، دست، شصت بر روی نقاط فشاری و کانال های انرژی و چرخش مفاصل بدن انجام می شود زیرا هر یک از کانال های انرژی مربوط به یکی از نقاط بدن می باشد و هرگاه دردهایی در بدن ایجاد می شود، می توان با انجام تکنیک های ماساژ شیاتسو آن دردها را کاهش و تعدیل کرد که برای سلامتی کل بدن بسیار موثر خواهند بود. مدت انجام این ماساژ از 45 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

 

شیاتسو چه تفاوتی با سایر ماساژها دارد؟

ماساژ شیاتسو تمرکز روی نقاط فشاری و دردناک بدن جهت حفظ تعادل انرژی و تحریک توانایی های بدن بدون استفاده از روغن ولی ماساژ سوئدی فشار روی عضلات و بافت های همبند با لمس کردن به صورت ریتمیک و روانتری برای تقویت آرامش همراه با استفاده از روغن تمرکز دارد.

این ماساژ یک نوع ماساژ ژاپنی است که برای تسکین دردها، رفع خستگی و تعادل دادن انرژی بدن انجام می‌شود. در این نوع تکنیک، فشار مطلوب روی نقاط خاصی از بدن اعمال می‌شود تا انرژی بدن به صورت تعادلی جریان پیدا کند. تفاوت ماساژ شیاتسو با سایر نوع ماساژها در روش و مکانیزم اعمال فشار و کار با نقاط خاص بدن است. در ماساژ شیاتسو، به جای استفاده از روش های سنتی ماساژ از قبیل لمس و چرخش، از فشار قوی بر روی نقاط خاص بدن استفاده می‌شود.

این فشارها باعث تحریک عمیق عضلات و بافت‌های بدن می‌شود و از این طریق باعث کاهش دردها، استرس و خستگی می‌شود. همچنین در ماساژ شیاتسو، به جای استفاده از روغن و کرم ماساژ، از لباس های راحتی استفاده می‌شود و بیشتر در زمین انجام می‌شود. هدف این نوع ماساژ اصلاح تعادل انرژی بدن است، به همین دلیل برخی از نقاط خاص بدن مورد توجه و فشار قرار می‌گیرند تا انرژی بدن به صورت تعادلی جریان پیدا کند.

 

فواید ماساژ شیاتسو

فواید ماساژ شیاتسو

– بهبود گردش جریان خون

– کاهش استرس و تنش روحی و فیزیکی

– ضد افسردگی و کاهش اضطراب

– کاهش دردهای عضلانی و شل شدن اسپاسم های عضلانی

– افزایش دامنه حرکتی بدن

– احساس آرامش و بهبود حال عمومی بدن

– بهبود کیفیت خواب

– افزایش بهبود مشکلات استخوان (آتروز، رماتیسم)

– بهبود سیاتیک

– افزایش بهبود مشکلات و نوسانات فشار خون

– تنظیم دوران قاعدگی

– بهبود سیستم گردش خون

– بهبود سیستم تناسلی

– افزایش سیستم ایمنی بدن

– تنظیم ترشحات غدد لنفاوی

– تنظیم ترشحات هورمون های آرامش

– بهبود بیماری های گوارشی (بهبود یبوست)

– بهبود سردردهای میگرنی

پیشنهاد مقاله: از تکنیک های ماساژ روسی چه میدانید؟

تکنیک‌های ماساژ شیاتسو

تکنیک‌های ماساژ شیاتسو

تکنیک های این ماساژ از طریق اعمال فشارهای انگشت، دست، شصت، زانو، کف دست بر روی کانال های انرژی بدن است به همراه کشش های بدنی، چرخشی، ضربه ای و حرکت مفاصل و بدون روغن است، بهتر است که به این صورت گفته شود که این نوع ماساژ مثل طب سوزنی و فشاری است که بر روی مریدین یا کانال های انرژی و نقاط ماشه ای تمرکز دارد. مریدین و کانال های انرژی شامل: ریه، کبد، طحال، کلیه، مثانه، روده کوچک، صفرا، قلب…

ماساژ شیاتسو برای کمردرد

ماساژ شیاتسو برای کمردرد

ماساژ شیاتسو و اعمال تکنیک های آن برای دردهای کمر، سیاتیک، دردهای مزمن کمر، آرتروز و کاهش خستگی های ناشی از فعالیت های روزانه بسیار مفید است. و اعمال تکنیک های ماساژ شیاتسو بر روی  نقاط ماشه ای و دردناک کمر به فرد ماساژگیرنده احساس خوبی می دهد. اعمال ماساژ شیاتسو به صورت روش های زیر در کاهش دردهای کمری و سیاتیک بسیار موثر هست:

– تنفس های شکمی

– گرفتن زانوها توسط دستها و کشش در ناحیه کمر و نزدیک شدن به قفسه سینه

– قراردادن بدن به حالت خوابیده به پشت و داخل کردن عضلات شکم و قرارگرفتن کامل کمر بر روی بدن و خم کردن زانوها

– بالا نگه داشتن پاها و خم و راست کردن مچ پاها

– کشش آهسته بر روی انگشتان به سمت بالا و پایین

– روزی 5 تا 10 بار به مدت 20 دقیقه روزانه انجام شود.

 

ماساژ شیاتسو برای اضطراب و استرس

– فشار دادن انگشت شست در وسط کف هر دو دست

– فشار دادن انگشت بر روی تمام کف دست و انگشتان هر دست به صورت جداگانه

– حرکت دورانی مچ دست ها

– حرکت دورانی و آهسته بر روی گیجگاه و شقیقه ها

– تنفس های عمیق شکمی و دم و بازدم کنترل شده

– تکرار تمرینهای بالا به مدت 30 تا 60 ثانیه روزی دوبار

مقاله فواید ماساژ بافت عمیق را از دست ندهید!

ماساژ شیاتسو برای بی خوابی

باتوجه به اینکه تکنیک های این ماساژ بر روی نقاط فشاری بدن اعمال می شود موجب تنظیم خواب می شود و کیفیت خواب را بهتر می کند. روشهای زیر به بهبود کیفیت خواب کمک می کند که شما خواب بهتری داشته باشید:

– کف دست را مشت کنید و انگشت شصت را به روی نبض فشار دهید

– کف دست را باز کنید و با دو انگشت، انگشت شصت را فشار دهید

– اعمال تکنیک های بالا برای هر دو دست تکرار شود به مدت 5 تا 10دقیقه

ماساژ شیاتسو برای آرامش

ماساژ شیاتسو برای آرامش

باتوجه به اینکه ماساژ شیاتسو بر روی کانال های انرژی به صورت خطی اعمال می شود ، موجب آرامش کل بدن می شود. تکنیک های این ماساژ به آرامش و سلامتی بدن کمک می کند:

-قراردادن پاها زیر باسن به حالت نشسته و تاکردن زانوها

– فشار دادن نقاط وسط کف هر دست با انگشت شست

– فشار دادن نقاط وسط کف پا با انگشت شست

– اعمال تکنیک های فوق هر روز صبح و شب قبل از خواب

همچنین بخوانید: فواید ماساژ ریلکسی

 

ماساژ شیاتسو برای درد سینوسی

– قراردادن انگشت اشاره روی استخوان گونه و حرکت به صورت دورانی

– فشار نسبتا محکم  بر روی استخوان گونه

– اعمال فشار نسبتا محکم بر روی استخوان ابروها

– فشار نسبتا محکم و کششی بر روی ابروها

– فشار نسبتا محکم و کششی بر روی پیشانی

– تمرین روزی دوبار به مدت 5 تا 10 دقیقه

تفاوت ماساژ سوئدی و ریلکسی در چیست؟

ماساژ شیاتسو برای دور چشم

انجام این ماساژ می‌تواند به عنوان یک روش طبیعی و غیرمنفی برای کاهش درد و خستگی دور چشم استفاده شود. این نوع ماساژ می‌تواند با استفاده از فشارهای خاصی که بر روی نقاط خاص دور چشم اعمال می‌شود به کاهش درد و خستگی دور چشم کمک کند.

برای انجام ماساژ شیاتسو دور چشم، ابتدا باید دست‌ها را به دور چشم‌ها قرار داد و با استفاده از انگشتان، فشار قوی را بر روی نقاط خاص دور چشم اعمال کنید. یکی از نقاط مورد توجه در ماساژ شیاتسو دور چشم، نقطه میانی میان دو ابروی بالایی است که با فشار قوی انگشتان به طرف بیرون ماساژ می‌شود. همچنین، نقاط مختلف دیگری نیز در اطراف چشم وجود دارند که می‌توان بر روی آن‌ها فشار قوی اعمال کرد.

به طور کلی، ماساژ شیاتسو دور چشم می‌تواند باعث کاهش درد و خستگی دور چشم شود و به بهبود دید در برخی موارد کمک کند. با این حال، قبل از انجام هر نوع ماساژ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این روش برای شما مناسب است.

مقاله انواع ماساژ فرانسوی

آموزش ماساژ شیاتسو برای صورت

آموزش ماساژ شیاتسو برای صورت

ماساژ شیاتسو برای صورت از ناحیه پیشانی تا ناحیه چانه شروع می شود. بطوریکه تمام نقاط پیشانی را با انگشتان شصت هر دو دست فشار ملایمی وارد کرده و به صورت دورانی ماساژ دهید سپس عضلات ابروها، اطراف چشم، گونه ها، بینی، گیجگاه، اطراف لب، کنار گوش به همان نسبت ماساژ پیشانی، ماساژ داده و سپس کل صورت را با هر دو دست فشار ملایم داده و خستگی های روزانه را از صورت و گردن خود رها کنید.

نکات ماساژ شیاتسو

در نظر داشته باشید این نوع ماساژ برای همه افراد مناسب است ولیکن افرادیکه دارای فشار خون بالا، مشکل ریتم و ضربان قلب یا دیابت دارند، زخم های باز موضعی، اسکارهای اخیر، التهاب، رگ های واریسی دارند، باید از ماساژ دادن به روش شیاتسو اجتناب کنند.

ماساژ شیاتسو تعادل بین ذهن و تن می باشد که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند و انجام و ماساژگرفتن این نوع ماساژ بهتر است توسط یک درمانگر حرفه ای انجام شود تا به آرامش کلی و تندرستی برسید.

نحوه آموزش و رزرو ماساژ شیاتسو

چنانچه میدانید وب سایت جسم سالم در حوزه صنعت ماساژ فعالیت خاص و حرفه ای دارد، جهت ثبت نام دوره های آموزشی انواع ماساژ بخصوص ماساژ شیاتسو همراه با دریافت مدرک بین المللی و رزرو نوبت ماساژ با تیم متخصصان ما با شماره 09212188284 تماس و مشاوره رایگان دریافت کنید. همواره تن خود را دوست داشته باشیم و یک ماساژ حرفه ای را از ما دریافت کنید.​

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا خرید کنید

فروش ویژه

پک نمکساب دل نمک و نمک معدنی صورتی
حراج!
پودر نمک معدنی صورتی (نمکدان)

30,000 تومان45,000 تومان

پک نمکساب دل نمک و نمک معدنی صورتی
حراج!
پک نمکساب دل نمک و نمک معدنی صورتی

90,000 تومان120,000 تومان